Sztuka Prezentacji

Podcast: #2 – 4 cechy dobrej prezentacji

with Brak komentarzy

„PowerPoint mógłby być najpotężniejszym narzędziem w komputerze, ale nim nie jest, tak naprawdę to totalna porażka. Prawie każda prezentacja w programie PowerPoint jest do niczego”. To są słowa, które ponad 20 lat temu wypowiedział Seth Godin, a ja je wyczytałam w książce „Zen prezentacji” Garr Reynolds.

Te krytyczne słowa wynikały z tego, że kiedyś slajdy były jedną wielką ścianą tekstu. Od tego czasu na szczęście wiele się zmieniło jednak wygląd prezentacji to tylko jedna ze składowych dobrze zaprojektowanej prezentacji multimedialnej. W tym odcinku opowiem Ci o kilku ważnych rzeczach o których należy pamiętać przygotowując się do wystąpienia. 

Dobra prezentacja to dobrze przygotowana prezentacja.

Rozmawiając ze swoimi klientami czy to podczas konsultacji czy w trakcie realizowanego projektu podkreślam, że dobra prezentacja to dobrze przygotowana prezentacja. I ten punkt może wydawać Ci się banalny, albo zbędny. Ale prawda jest taka, że ciągle zdarzają się wystąpienia, w których ma się wrażenie, że osoba prezentująca slajdy zrobiła je tak naprawdę na kolanie. Warto pamiętać o tym, że osoba która występuje w duże mierze jest odpowiedzialna za atmosferę i przebieg danego spotkania. Odpowiednie przygotowanie się do prezentacji wpływa też na pewność siebie podczas wystąpienia. W tym miejscu też uczulam na taki kontekst myślenia, że skoro na co dzień jestem osobą otwartą i komunikatywną, to z pewnością świetnie sobie poradzę podczas webinaru czy w jakimś innym, kameralnym gronie. Owszem te cechy charakteru mogą pomóc, jednak nie dopuśćmy do tego, aby to zbyt luźne podejście wpłynęło na jakość danej prezentacji.

Zaprojektowanie slajdów odpowiednio wcześniej.

Mówię i tym dlatego, że ten czas jaki mamy przeznaczony na zaprojektowanie slajdów zwyczajnie w świecie jest niedoszacowany. Wynika to z tego, że otwieramy PowerPointa, ale nie wiemy jakie informacje na tych slajdach chcemy umieścić, co więcej nie wiemy w jakim stylu te slajdy mają być zaprojektowane. Co w efekcie rodzi dużą frustrację, bo godziny uciekają, a z całe prezentacji gotowe są raptem 3 z 54 slajdów. Dlatego zanim faktycznie zaczniemy pracować w programie to najlepiej jest rozrysować sobie cały koncept prezentacji na kartce. To niedoszacowanie pracy nad prezentacją wynika też z tego, że wiele osób zwyczajnie w świecie nie zna PowerPointa, albo zna go w bardzo podstawowym zakresie. I owszem ta podstawowa wiedza pozwoli wyklikać prezentacje. Jednak jeżeli zależy Ci na tym, aby zrobić wrażenie na odbiorcach to warto np. wstawić subtelne, delikatne przejścia, albo zastosować fonty, które nie są dostępne w standardowej bibliotece programu. I tutaj zaawansowana znajomość programu PowerPoint z pewnością się przyda.

W tym miejscu polecam swój kurs „Cuda w PowerPointcie”, w którym dokładnie omawiam nieoczywiste funkcje tego programu, ale też pokazuje jak w praktyce tą wiedzę zastosować.

Warto też pamiętać o tym, że jeżeli nie chcesz się zagłębiać w świat prezentacji od takiej technicznej strony to zawsze zaprojektowanie prezentacji możesz zdelegować. Jednym z obszarów mojego działania jest tworzenie prezentacji dla swoich klientów. Więc jeżeli szukasz profesjonalisty w tym zakresie to napisz na kontakt@sztukaprezentacji.com.
Z największą przyjemnością stworzę dla Ciebie zachwycającą prezentację. 

Dostosowanie treści do publiczności.

To kolejna cecha dobrej prezentacji, którą chciałabym dzisiaj wyróżnić. I mimo tego, że ten punkt podaję jako trzeci to jest on tak samo ważny jak punkt drugi czy pierwszy. I mówiąc o dostosowaniu treści do publiczności mam na myśli to, aby spojrzeć na prezentacje, a nawet na całe spotkanie z perspektywy odbiorcy, z perspektywy klienta. Zastanowić się nad tym z jakimi problemami, trudnościami ten odbiorca się mierzy. Taki sposób myślenia spowoduje, że nie tylko podczas spotkania odpowiemy na problemy, które trapią naszego odbiorcę, ale też zmniejszymy ryzyko, że podczas spotkania będziemy opowiadać ciągle o sobie. Nawet jeżeli jest to pierwsze spotkanie z potencjalnym klientem gdzie pokazujemy portfolio, to zamiast pokazywać wszystkie zrealizowane projekty, lepiej skupić się na kilku flagowych. Pokazać nasze doświadczenie w zakresie, który odbiorcę najbardziej interesuje.

Czas

Ostatnim kluczowym elementem skutecznej prezentacji jest czas. A tak naprawdę to zaprezentowanie treści w odpowiednim czasie. Warto wcześniej poinformować odbiorcę o tym ile czasu potrzebujemy na przedstawienie danej treści i zwyczajnie w świecie trzymać się tych wytycznych.

Osobiście jestem zwolenniczką mniejszej ilości slajdów i uważam, że prezentacje które posiadają 120-150 slajdów najlepiej zarezerwować na wyjątkowe okazje i wyjątkową publiczność. Już nie mówiąc o tym, że czasami czuje zgrzyt jak słyszę, że ktoś potrzebuje 20 min, a mam do zaprezentowania 130 slajdów.

To co warto wiedzieć, że w PowerPointcie w widoku prezentera jeżeli korzystamy z dwóch monitorów to widać upływający czas. Oprócz tego w zakładce pokaz slajdów znajduje się taka funkcja, która nazywa się próba tempa i ona też pomaga zmierzyć czas danego wystąpienia i z niej warto korzystać podczas próby generalnej.

 
Ten ostatni punkt tak idealnie podsumowuje treść dzisiejszego odcinka, no bo prawda jest taka, że jeżeli wcześniej nie przygotujemy treści, nie zbadamy potrzeb odbiorcy, to jest duże prawdopodobieństwo, że ten czas nam się rozjedzie. Tym bardziej, że podczas każdego wystąpienia niezależnie od tego czy występujemy online czy offline, ciągle obowiązuje zasada, że lepszy jest niedosyt niż przesyt.

Idalia Szczepaniak

Prezentacje multimedialne to mój zawodowy konik. Zarówno jeżeli chodzi o aspekt merytoryczny jak i wizualny. Zamieniam zwykłe słowa w zachwycające slajdy. A perspektywa klienta to coś co towarzyszy mi na co dzień. Z stąd też nazwa tej audycji. W tym podkaście będę poruszała tematy związane z prezentacją, sprzedażą, rozwojem i biznesie. A to wszystko w nawiązaniu do zwykłego codziennego życia, które większość z nas prowadzi.

 

Ten podcast dostępny jest również na innych platformach:

Kliknij i posłuchaj na YouTubie

Kliknij i posłuchaj na Spotify

Kliknij i posłuchaj w iTunes

Zostaw Komentarz