Sztuka Prezentacji

30 lekcji na 30 urodziny

with Brak komentarzy

Dzisiaj kończę 30 urodziny. Mimo iż uważam, że dzień, w którym przyszłam na świat nie jest moim świętem lecz świętem mojej Mamy, w tym roku czuję wyjątkowość tego dnia. Powiedzenie, że zamykam jakiś rozdział w swoim życiu, to zdecydowanie zbyt duże określenie. Pamiętam jednak, w jakim miejscu byłam 10 lat temu. I z uśmiechem na twarzy mogę stwierdzić, że część moich marzeń się spełniła, a część z tych marzeń jest w trakcie realizacji. 

A teraz zgodnie z tytułem dzisiejszego odcinka, dzielę się z tobą 30 lekcjami-refleksjami, które wyciągnęłam przez ostatnie 10 lat. Niektóre zdania będę krótko komentować, a inne będą luźno rzuconym hasłem.

30 wniosków na 30 urodziny

1. Sukces nie zawsze musi być spektakularny. Moim zdaniem, za rzadko doceniamy siebie za to, co już udało nam się osiągnąć. Mamy wysokie wymagania, najczęściej wobec samych siebie i za rzadko oglądamy się wstecz po to, żeby docenić siebie za tę drogę, którą już udało nam się przebyć.      

2.  Kropla drąży skałę. Nie raz i nie dwa przekonałam się o tym, że konsekwentne i systematyczne działania naprawdę doprowadza mnie do miejsca, w którym chcę być. Nawet jeżeli przez długi czas nie widzę efektów swojej pracy. 

3. Jeżeli realizujesz swoje cele, nawet te najbardziej szalone, ale to są Twoje cele, to jesteś na dobrej drodze.                       

4. Profilaktyka jest tańsza od leczenia. 

5. Żaden sukces zawodowy nie daje mi takiego szczęścia jak dobry czas spędzony w gronie bliskich mi osób.

6. Nie porównuj swojego zaplecza do cudzej witryny. 

7. Żadna teoria biznesowa nie da Ci takiej wiedzy jak wnioski wyciągnięte z działania. Nawet gdy te działania uważasz za swój duży błąd czy życiową porażkę.     

8.Każdy, nawet najbardziej szalony cel można zrealizować. Potrzebny jest czas i konkretne czyny.   

9. Świat nie jest wcale taki duży, jak nam się wydaje. Zatem warto dobrze wykonywać swoją pracę i nie warto palić za sobą mostów.   

10. Ustalenie zasad i swoich granic. To jest rzecz, która w życiu pomaga, a nie przeszkadza.   

11. Nie przejmuj się opinią innych osób, szczególnie tych, które nie znają się na Twojej pracy.             

12. Czasami trzeba zamknąć jedne drzwi, aby otworzyły się kolejne. To jest taka zasada, którą bardzo mocno wyznałam w życiu prywatnym, miłosnym. W życiu zawodowej, ta myśl  też czasami mi się  przydaje. 

13. Nikt nie zatroszczy się o Twoje cele i finanse tak jak Ty.

14. Oszczędności warto mieć. Nigdy nie wiadomo, kiedy te pieniądze się przydadzą. Przez ostatnie 10 lat, właśnie oszczędności nie raz i nie dwa ratowały moją skórę.               

15. Nie idź na kompromisy, szczególnie w kwestiach, które są dla Ciebie naprawdę istotne.

16. Kochać, budować, szanować, rozwijać się. To są czasowniki. To się robi – żeby faktycznie móc powiedzieć, że jest się kochanym i szanowanym. Wiem, że można się kochać, szanować i się rozwijać. Jednak trzeba to robić, a nie tylko rzucać słowa na wiatr.               

17. Zadbaj o to aby inni w Twoim towarzystwie czuli się dobrze.

18. Kto skąpo sieje, ten skąpo też zbierać będzie. Kto zaś hojnie sieje, ten zaś hojnie zbierać będzie.

19. Wielu z nas robi to samo. Różnica polega na sposobie, w jaki coś robimy.

20. Zamiast szukać najlepszego partnera, sam stań się najlepszym partnerem.                                   21. Celuj w księżyc, bo nawet jeżeli nie trafisz, znajdziesz się wśród gwiazd.

22. To, że ktoś podąża inną drogą niż Ty, nie oznacza, że się zgubił. 

23. Pamiętaj o tym, że po Wielkim Piątku jest zawsze Niedziela Zmartwychwstania.

24. Lepiej jest doceniać niż oceniać.

25. Zacząć potrafi każdy, dojść do końca tylko niewielu.

26. Nie każdy książę jest dla każdej księżniczki. Nie każdy klient jest dla każdego przedsiębiorcy. 

27. Jeśli chcesz coś zrobić, zrób to zamiast opowiadać o tym, jak bardzo chcesz.  

28. Bezczynność nie jest dobra, tylko działanie przynosi owoce. 

29. Życie to naprawdę bardzo fajna przygoda. Warto cieszyć się z tej przygody na co dzień.  

30. Co by się nie wydarzyło w Twoim życiu, finalnie i tak będzie dobrze.            

Jak się jest dzieckiem, wydaje się, że 30 lat to naprawdę bardzo dużo. Moja największa obawa, którą w sobie mam: zanim się obejrzę, minie kolejny rok, kolejne 10 lat, a mi nie wystarczy życia i zdrowia na to, aby zrealizować swoich największych marzeń. Ta obawa jest troszeczkę na wyrost. Mimo codziennych trudności, naprawdę jestem szczęśliwym człowiekiem i naprawdę jestem dumna z tego, co udało mi się osiągnąć przez te ostatnie 10 lat. Choć trzeba przyznać, że miniona dekada była istną sinusoidą zarówno lepszych, jak i gorszych momentów.                                                                                    

Swoje nowe dziesięciolecie otwieram z ogromnym apetytem na życie i ciekawością na to, co się wydarzy. Bardzo dziękuję Ci za wysłuchanie dzisiejszego odcinka, tym bardziej, że to niestandardowy odcinek. Ale takie jest właśnie moje życie. Nie kręci się tylko wokół sfery zawodowej. Co prawda, ona stanowi istotną część mojej osoby, to jednak ponad wszystko, życie prywatne i relacje z bliskimi mi osobami stanowią najwyższy priorytet.

Idalia Szczepaniak

Prezentacje multimedialne to mój zawodowy konik. Zarówno jeżeli chodzi o aspekt merytoryczny jak i wizualny. Zamieniam zwykłe słowa w zachwycające slajdy. A perspektywa klienta to coś co towarzyszy mi na co dzień. Z stąd też nazwa tej audycji. W tym podkaście będę poruszała tematy związane z prezentacją, sprzedażą, rozwojem i biznesie. A to wszystko w nawiązaniu do zwykłego codziennego życia, które większość z nas prowadzi.

 

Ten podcast dostępny jest również na innych platformach:

Kliknij i posłuchaj na YouTubie

Kliknij i posłuchaj na Spotify

Zostaw Komentarz