Sztuka Prezentacji

Podcast: #4 – Trendy w świecie prezentacji

with Brak komentarzy
Trendy w świecie prezentacji

W świecie desingu podobnie jak w modzie, gastronomii czy urządzaniu wnętrz od czasu do czasu pojawia się magiczne „COŚ”  co wywołuje spore zainteresowanie w środowisku. Jednak po dłuższym upływie czasu większość osób powraca do utartych ścieżek i sprawdzonych sposobów działania. Podobnie jest w świecie prezentacji, gdzie obserwując rozwój technologii oraz innych twórców głowa może rozboleć od możliwości jakie daje współczesny świat.

Dlatego w dzisiejszym odcinku chciałabym Ci opowiedzieć o trendach jakie obserwuje w świecie prezentacji. Zdaje sobie sprawę z tego, że ten temat aż prosi się o oprawę wizualną, dlatego już teraz zachęcam Cię do pobrania darmowego ebooka „Trendy w świecie prezentacji”, gdzie dany styl został nie tylko opisany, ale przede wszystkim zwizualizowany. Więc mam nadzieję, że to będzie takie miejsce inspiracji dla Ciebie.

Aby pobrać tego e-booka należy przejść do tej strony, zapisać się na newsletter, potwierdzić swój adres i gotowe – mail z plikiem powinien już czekać na Twojej skrzynce.

E-book, e-bookiem jednak ja nie odmówię sobie tej przyjemności, żeby podzielić się z Tobą tym jak ja czuję dany styl, w jakich sytuacjach wykorzystywać albo tworzyć prezentację w danym stylu.

Mocny kolor 

Zacznijmy od mocnego koloru, czyli stylu w którym głównym bohaterem jest kolor. I ten kolor może zostać wykorzystany jako tło, jako element dekoracyjny, ale można też dzięki niemu można podkreślić ważne informacje tekstowe – czy to w przypadku słów, czy nagłówków które prelegent chciałby podkreślić.

Ten styl kojarzy się z mocnymi, intensywnymi barwami, ale nie zawsze musi tak być. Beże czy szarości również mogą odgrywać główną rolę w prezentacji, mimo tego, że ich tonacja jest raczej bezpieczna i spokojna. Projektując prezentację w oparciu o tą koncepcję należy uwzględnić kolory firmowe czy branżowe, ale należy też pamiętać o psychologicznym znaczeniu kolorów oraz zastanowić się jaki jest cel oraz charakter wystąpienia.

Aby nie przesadzić z ilością kolorów należy wybrać jeden przewodni i ewentualnie dwa – trzy kolory uzupełniające. Wielu specjalistów jest też zdania, że złym pomysłem jest łączenie ze sobą intensywnych kolorów – to prawda. Jednak od tych zasad są pewne wyjątki – a są nimi sytuację w których chcemy pokazać fun oraz dobrą zabawę lub kiedy odbiorcom konkretnej prezentacji po prostu są dzieci.

Właśnie nagrywając ten odcinek jestem krótko po skończeniu projektu dla mojej klientki, którym głównym bohaterem wystąpienia są dzieci. Prezentacja, która dla niej zrobiłam jest pełna barw, a kolory na slajdzie są nasycone i intensywne. Bardzo się cieszę, że klienta z trzech zaprezentowanych przeze mnie prezentacji zdecydowała się na tą kolorową i ta prezentacja podczas konferencji medyczne z pewnością będzie się wyróżniała.

Duże zdjęcia 

To kolejny styl o którym chciałabym Ci opowiedzieć. I to jest taki styl, który rekomenduję wszystkim tym, którzy w projektowaniu slajdów nie czują się zbyt mocno. Tutaj zasada jest prosta, znajdujesz fajne zdjęcia, odpowiednio je kadrujesz i wypełniasz nimi znaczną część slajdu. Oczywiście na slajdach może pojawić się tekst, ale chodzi o to, aby to zdjęcie przykuwało uwagę, wypełniało przestrzeń i było takim przewodnikiem dla oka.

Ja kiedy projektuję prezentacje w oparciu o zdjęcia to albo wypełniam nimi 1/3 lub ½ slajdu i obok umieszczam główne hasło, albo przecinam to zdjęcie do odpowiedniego kształtu. W przypadku zdjęć na kształtach sporym wyzwaniem jest to, aby te zdjęcia były spójne i jednolite.

Pobierając z różnych źródeł w interencie, bardzo często jest tak, że zdjęcia te mają różne barwy i różne nasycenie kolorów. I tutaj mamy dwa sposoby na ujednolicenie kolorów – pierwsze to wyrównanie koloru, jasności i kontrastu. Te wszystkie parametry można ustawić wchodząc w zakładkę FORMAT OBRAZU i tam w sekcji DOPASOWANIE, tutaj w funkcji KOLOR znajduje się na samym dole mamy funkcję, która nazywa się OPCJE KOLORU OBRAZU, która dają możliwość ustawienia wszystkich parametrów. Druga opcja to nałożenie takiej półprzezrocztej maski/filtru, który, nakładam na wszystkie zdjęcia – w ebooku do którego pobrania Cię zachęcam pokazałam ten efekt na przykładowych slajdach.

Styl klasyczny 

To styl, który sprawdzi się zawsze i wszędzie. Nie jest on taki spektakularny jak pozostałe, ale treści, które znajdują się  na tych slajdach są zaprojektowany w taki sposób są odpowiednio ułożone i wyróżnione. W prezentacji zaprojektowanej w taki sposób bardzo dobrze sprawdzą się animacje i przejścia. Wynika to z porządku, który jest zachowany między tekstem, kolorem, a zdjęciem.

Swoją drogą zawsze jak zaczynam współpracę z nowym klientem to pierwszym punktem jest zaproponowanie przeze mnie dwóch lub trzech próbek zaprojektowanych w różnym stylu. Dzięki temu nie tylko klient ma wybór, ale również ja mogę zobaczyć jak czuję się w danej prezentacji. I za każdym razem jest chociaż jedna prezentacja zaprojektowana w klasycznym stylu. Chodzi o to, że jeżeli w innych projektach za bardzo poszalałam to klientowi prawdopodobnie spodoba się klasyczna wersja prezentacji.

Kreatywność

To styl, który sprawdzi się zawsze i wszędzie. Nie jest on taki spektakularny jak pozostałe, ale treści, które znajdują się  na tych slajdach są zaprojektowany w taki sposób są odpowiednio ułożone i wyróżnione. W prezentacji zaprojektowanej w taki sposób bardzo dobrze sprawdzą się animacje i przejścia. Wynika to z porządku, który jest zachowany między tekstem, kolorem, a zdjęciem.

Swoją drogą zawsze jak zaczynam współpracę z nowym klientem to pierwszym punktem jest zaproponowanie przeze mnie dwóch lub trzech próbek zaprojektowanych w różnym stylu. Dzięki temu nie tylko klient ma wybór, ale również ja mogę zobaczyć jak czuję się w danej prezentacji. I za każdym razem jest chociaż jedna prezentacja zaprojektowana w klasycznym stylu. Chodzi o to, że jeżeli w innych projektach za bardzo poszalałam to klientowi prawdopodobnie spodoba się klasyczna wersja prezentacji.

Gradient 

To przedostatni styl o którym chciałabym Ci dzisiaj opowiedzieć i który możesz zobaczy na mniejszej lub większej scenie. I powiem Ci szczerze, że przez długi czas miałam problem z tym stylem, dlatego, ze on mi się zwyczajnie w świecie…nie podobał. Gradient kojarzył mi się z tanią grafika, a to przez połączenie  koloru pomarańczowego z zielenią czy czerwieni z żółtym kolorem.

Nadal nie jestem największą fanką gradientu, ale wiem jak z niego korzystać, tak aby efekt finalny mi się podobał. Taką moją główną zasada jest to, żeby gradient tworzyć z barw, które w palecie barw są umieszczone koło siebie. Dzięki temu można uzyskać efekt głębi i finalne projekty nie są takie spłaszczone, ale mają taki lekki efekt 3D.

Zdarzają się też sytuacje w których nie chcę pokazywać całego zdjęcia tylko w tedy pierwszą cześć przysłaniam kolorem, a druga część elementu który jest wypełniony kolorem zwyczajnie w świecie jest przezroczysta.

Gradient, który składa się z odpowiednich kolorów nadaje odpowiedniej głębi, dynamiki, a czasami też szlachetności. Jednak należy pamiętać o tym, że tutaj granica miedzy efektem WOW, a efektem plastiku i kiczu jest niestety bardzo cienka.

Minimalizm

To szósty, ostatni z omawiamy tutaj stylów to właśnie minimalizm. Tutaj króluje białe tło, tutaj tekst jest ozdobą samą w sobie. I właśnie tutaj jak nigdzie indziej słowa „mniej znaczy więcej” mają ogromną moc.

Z własnego projektowego pola wiem, że projektowanie slajdów w minimalistycznym stylu jest trudniejsze niż to się wydaje. W szkole czas uczy się, że karta musi by w pełni zapełniona. I pozostawienie jakiekolwiek białej przestrzeni jest równoznacznie z graficznym grzechem.

Minimalistyczne slajdy bardzo sprawdzą się w sytuacji kiedy chcemy, aby odbiorca skupiał się na naszych słowach, na naszej eksperckiej wiedzy, a nie na tym co zostało umieszczone na slajdach.

Podsumowanie 

Wyróżniłam tych 6 konceptów na wizualną oprawę prezentacji obserwując świat prezentacji już od dłuższego czasu. I wiem z doświadczenie, że wykorzystanie klasyczny czy minimalistach slajdów podczas swojego wystąpienia, zmniejsza ryzyko popełnienia jakiegoś wizualnego błędu.

Nie bez powodu mówi się o tym, że jeden obraz jest więcej wart niż tysiąc słów dlatego jeszcze raz zachęcam Cię do pobrania darmowego e-booka „Trendy w świecie prezentacji”, gdzie pokazuję slajdy prezentacji zaprojektowanych w danym stylu. Kliknij tutaj, aby zdobyć darmowego mini e-booka.

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, to śmiało pisz je na kontakt@sztukaprezentacji.com 🙂

Idalia Szczepaniak

Prezentacje multimedialne to mój zawodowy konik. Zarówno jeżeli chodzi o aspekt merytoryczny jak i wizualny. Zamieniam zwykłe słowa w zachwycające slajdy. A perspektywa klienta to coś co towarzyszy mi na co dzień. Z stąd też nazwa tej audycji. W tym podkaście będę poruszała tematy związane z prezentacją, sprzedażą, rozwojem i biznesie. A to wszystko w nawiązaniu do zwykłego codziennego życia, które większość z nas prowadzi.

 

Ten podcast dostępny jest również na innych platformach:

Kliknij i posłuchaj na YouTubie

Kliknij i posłuchaj na Spotify

Kliknij i posłuchaj w iTunes

Zostaw Komentarz