Sztuka Prezentacji

7 powodów dla których warto ze mną współpracować

with Jeden komentarz

Skromność to ważna cecha, ale bez niej zachodzi się dalej. To jedna z sentencji, którą usłyszałam na studiach i która myślę, że zostanie ze mną już do końca życia. Tym bardziej, że nie ma co ukrywać, chwalenie się swoimi sukcesami i kompetencjami nie jest naszą domeną narodową; szczególnie gdy wyłączy się LinkedIna, Instagrama i inne media społecznościowe. 

Odnoszę wrażenie, że świadome mówienie o swoich umiejętnościach i kompetencjach nie jest popularne, zwłaszcza że obecnie mamy inflację, kryzysy oraz inne tematy stanowiące źródło naszych codziennych zmartwień. Ja jednak, zamiast narzekania, wolę docenianie i pielęgnowanie w sobie wdzięczności nie tylko za to co mam fizycznie, ale przede wszystkim za to, jaka jestem, za swoje kompetencje i cechy charakteru. Dlatego w dzisiejszym odcinku, opowiem ci o siedmiu cechach, które posiadam i które powodują, że warto ze mną współpracować.    

Zanim zaproszę Cię do wysłuchania odcinka, chcę powiedzieć, że kurs Siła prezentacji jest już dostępny. Szczegółowe informacje na temat kursu, jego treści oraz możliwych efektów, znajdziesz na stronie i  pisane bez polskich znaków. Tymczasem nie przedłużam i zapraszam do wysłuchania odcinka.                                          

1. Zaangażowanie w swoją pracę

Pierwszą cechą jest zaangażowanie w swoją pracę. Nie będę ukrywać, że sztuka prezentacji kręci się wokół usług B2B. Nie tylko tworzę prezentację dla firm, ale również wykonuję różnego rodzaju usługi marketingowe, takie jak tworzenie contentu, projektowania różnych materiałów edukacyjnych lub marketingowych. Zaangażowanie w swoją pracę, w każdy projekt to jest coś, co wyróżnia mnie spośród niemałego grona freelanserów w naszym kraju. Do tego zaangażowania dodałabym jeszcze jeden kluczowy czynnik, który spina to wszystko w jedną całość. Tym czynnikiem jest pasja i faktyczna radość z tego co robię na co dzień. Śmiało mogę podpisać się pod stwierdzeniem, że lubię swoją pracę i jest ona źródłem mojego zaangażowania. To takie zamknięte koło: jak coś się lubi, to chyba nie można zrobić czegoś byle jak, prawda? Mimo, że moje zaangażowanie kosztuje mnie czasami sporo energii, uważam, że to jest wartość dodana dla klienta. A najbardziej mnie cieszy, gdy moje zaangażowanie widzą i doceniają moi klienci. To jest bardzo miłe, kiedy na końcowej rozmowie widać wdzięczność i zadowolenie z tego, co udało nam się wspólnie wypracować.                                   

2. Budowanie długotrwałych, głębokich relacji

Drugą charakterystyczną cechą, którą w sobie mam i którą bardzo sobie cenię, jest budowanie długotrwałych, głębokich relacji. Uwielbiam długotrwałe, szczere relacje zarówno na polu prywatnym, jak i biznesowym. Bardzo lubię szczere, transparentne podejście do tematu, zarówno jeżeli chodzi o czas jaki mamy na wykonanie danego zadania oraz o przeznaczony budżet. Niezależnie od tego jak bardzo sztuczna inteligencja pójdzie do przodu, finalnie projektem zarządza jednak człowiek a nie maszyna. Z człowiekiem, w przeciwieństwie do sztucznej inteligencji, można zbudować dobrą relację. W tym miejscu chciałabym powiedzieć, że partnerstwo to też jest jedna z relacji, którą wyznaję i która jest bardzo bliska mojemu sercu. Niezależnie od tego, czy pracuję z moim klientem czy z moim podwykonawcą, zawsze staram się podejść do drugiego człowieka i do jego pracy z szacunkiem i oczekuję tego od drugiej strony. Oczekuję, że moja praca zostanie również uszanowana przez inne osoby.

3. Fokus na problemy klientów

Ten element łączy się z poprzednimi punktami, ale chciałabym żeby jednak to wybrzmiało: mam w sobie taki rodzaj empatii i wyobraźni, który pozwala mi z łatwością wejść w buty drugiego człowieka. Ta cecha przydaje mi się w momentach, kiedy z klientami zastanawiamy się na treścią prezentacji i trzeba pomyśleć o problemach odbiorcy lub myślimy nad strategią działań marketingowych w jego firmie lub kiedy trzeba się zastanowić nad tym, jakie emocje towarzyszą drugiemu człowiekowi na różnym etapie laika marketingowego. Mówiąc o fokusie na potrzeby klienta, mówię też o jego wrażeniu, że przez cały proces tworzenia dla niego prezentacji lub innych materiałów graficznych, czuje się przeze mnie zaopiekowany. To jest sytuacja, w której klient zlecający mi wykonanie projektu graficznego wie, że projekt zostanie zrobiony na czas, że nie boi zadać mi pytania w obawie wyśmiania. Na moich kursach i szkoleniach, wyznaje zasadę nie ma głupich pytań. Jeżeli ktoś kupuje mój kurs, znaczy to, że chce się czegoś nauczyć, czegoś nowego dowiedzieć. Ja z przyjemnością pomogę takiej osobie rozwiać wszelkie wątpliwości.                                       

 

Te trzy punkty, które powiedziałam przed chwilką, to filar wartości, które wyznaję zarówno w życiu prywatnym jak i biznesowym. Szczególnie relacja i focus są wartościami, które bardzo w sobie lubię.                                                                                                                  

4. Posiadam wiedzę techniczną

Czwarty powód, dla którego warto ze mną współpracować, to fakt, że jestem osobą techniczną. Co prawda, nie jestem z wykształcenia inżynierem, ale lubię uczyć się nowych technologii. Mam w sobie ciekawość do odkrywania możliwości jakie daje nam technologia i wszelkich opcji kryjących się w różnych aplikacjach. Mimo tego, że moja marka osobista krąży wokół prezentacji i PowerPointa, którego znam na wylot, potrafię też zmontować film w odpowiednim programie lub zaprojektować stronę lądowania na Word Pressie. Co ciekawe, jeszcze kilka lat temu nie znosiłam Word Pressa i bardzo nie podobało mi się to, że nie mogę przerzucić swojej wizji w cyfrowy świat. Ale od kiedy poznałam wtyczkę jaką jest elementor, bardzo mocno zaprzyjaźniłam się z Word Pressem i polubiłam pracę w tym systemie. Co więcej, planuję też w przyszłości dodać jako ofertę tworzenie stron internetowych. Niedługo będzie można spodziewać się nowości na stronie i rozszerzenia mojej działalności. Nie wszyscy wiedzą, ukończyłam kurs skutecznego trenera Microsoft 3 6 5, który przygotowuje mnie do tego, aby przekazywać innym wiedzę o możliwościach aplikacji Microsoftu. Uczestnicy szkoleń, które prowadzę potwierdzają, że mam łatwość w przekazywaniu technologicznej wiedzy.                                                                                                                          

5. Pokora oraz umiejętność przyznania się do błędu

Kolejną piątą cechą, którą w sobie mam i doceniam, to pokora i umiejętność przyznania się do błędu, szczególnie jeżeli chodzi o szczerość przed samym sobą. Przedsiębiorczość to dla mnie eksperymentowanie, nieustanne próbowanie i świadomość, że jedna decyzja może spowodować poczucie porażki przez długi czas, a inna spowoduje poczucie strzału w dziesiątkę. W przypadku przedsiębiorczości ta niepweność jest najbardziej naturalną rzeczą na świecie. Mimo tej oczywistości, złe decyzje potrafią być jednak niezłym hamulcem przed podejmowaniem kolejnych działań i wychodzeniem ze swojej strefy komfortu. Nie odkryję Ameryki jeżeli powiem, że życie w teorii jest zdecydowanie prostsze niż życie w rzeczywistości. W teorii wiele rzeczy jest w czarno-białych, a rzeczywistości jest wiele odcieni szarości. Prowadzenie biznesu w teorii wygląda jak bułka z masłem, ale w praktyce to nie jest takie hop-siup. Od kiedy przeszłam drogę od marzenia o byciu przedsiębiorcą do działania, zauważyłam, że bardziej doceniam innych przedsiębiorców i jeszcze bardziej szanuję to, co udało im się osiągnąć.

6. Koncentracja na rozwoju 

Szósta cecha, która jest dla mnie ważna, bo przynosi benefity mi i moim klientom, to moja koncentracja na rozwoju. Mówię o tym dlatego, że dzisiejszy świat bardzo szybko się zmienia. Chcąc dostarczać coraz lepszą jakość i wyniki, muszę się nieustannie uczyć. Staram się nie tylko przerabiać dane kursy i chłonąć nową wiedzę, ale również wdrażac ją w swoją biznesową rzeczywistość. W biznesie liczą się działania. Rozwijam się też dlatego, że mam klientów, którzy początkowo przyszli do mnie po prezentację, ale z czasem zaczęłam rozwijać dla nich np. konta w mediach społecznościowych. To jest dla mnie mocny dowód na to, że relacja została zbudowana i że jeden projekt generuje kolejny projekt. Gdybym się nie rozwijała i nie posiadała innych kompetencji poza prezentacjami, nie byłabym w stanie wykonywać innych projektów. Nie ukrywam, że jeżeli mi się pracuje dobrze z jakimś klientem, chętnie realizuję dla niego kolejne zlecenia.  

7. Pozytywne podejście do życia 

Ostatnia, chyba najważniejsza cecha, choć ją najmniej doceniam, a która jest dla mnie cechą trochę oczywistą, to pozytywne podejście do życia. Lubię myśleć dobrze o życiu, o drugim człowieku. Narzekanie, marudzenie, krytykowanie ciągną mnie w dół i powodują, że najchętniej położyłabym się na kanapie i czekała na swoją godzinę ostateczną zamiast działania. Skoro wszystko jest bez sensu, po co działać? Nie lubię takiego myślenia i bierności. Dlatego zawsze bardziej doceniam ludzi, którzy próbują nawet jeżeli im się nie udaje, od ludzi posiadających tylko piękne teorie. Teraz przyszła mi do głowy myśl, że przedsiębiorcy są osobami z pozytywnym myśleniem. Oni zakładają, że pomysł, który przyszedł im do głowy, po prostu się spełni.                                 

 

Tyle o mnie. Jestem ciekawa, czy od czasu do czasu robisz sobie też takie przerwy i zastanawiasz się, co cię wyróżnia od reszty. Jestem pewna, że masz w sobie takie cechy. A jeżeli jeszcze nie ma ich w Twojej świadomości, pewnie trzeba nad tym popracować i się zastanowić. Na pewno się coś wyłoni. Zachęcam Cię do tego, żeby o nich mówić. Pierwszym krokiem może być skomentowanie tego odcinka.  

Idalia Szczepaniak

Prezentacje multimedialne to mój zawodowy konik. Zarówno jeżeli chodzi o aspekt merytoryczny jak i wizualny. Zamieniam zwykłe słowa w zachwycające slajdy. A perspektywa klienta to coś co towarzyszy mi na co dzień. Z stąd też nazwa tej audycji. W tym podkaście będę poruszała tematy związane z prezentacją, sprzedażą, rozwojem i biznesie. A to wszystko w nawiązaniu do zwykłego codziennego życia, które większość z nas prowadzi.

 

Ten podcast dostępny jest również na innych platformach:

Kliknij i posłuchaj na YouTubie

Kliknij i posłuchaj na Spotify

Jedna odpowiedz

  1. […] chcesz realizować ten projekt. Jeżeli wartości jakimi się kieruję są Ci bliskie (więcej na ten temat możesz posłuchać w jednym z odcinków mojego podcastu) to serdecznie zapraszam do współpracy – razem stworzymy stronę, która pomoże Ci […]

Zostaw Komentarz