Sztuka Prezentacji

Jak wykorzystać potencjał prezentacji do rozwoju swojej kariery?

with Brak komentarzy

Gdybym mogła cofnąć się w czasie lub zaczynałabym swoją karierę od początku, z pewnością szybciej zaczęłabym pokazywać swoją wiedzę, doświadczenie i umiejętności. Zrobiłabym to za pomocą tradycyjnej prezentacji lub wideo.

Wiem, że jedna dobra prezentacja może otworzyć drzwi, które jeszcze wczoraj były dla nas zamknięte. Zatem co zrobić, aby wykorzystać potencjał prezentacji do rozwoju swojej kariery? O tym szerzej opowiem w dzisiejszym odcinku. Zachęcam do wysłuchania.

Umiejętność prezentowania swojej wiedzy i doświadczenia to jedna z kluczowych kompetencji w dzisiejszym świecie.     

Nie jestem w stanie zliczyć kursów książek czy webinarów, w których wzięłam udział w ostatnich latach. Z tych doświadczeń nasuwają mi się dwa główne wnioski. Pierwszy wniosek jest taki, że największy zwrot z inwestycji mam dopiero wtedy, kiedy zdobytą wiedzę wdrożę w życie. Druga myśl jest taka, że mogę rozwijać swoje kompetencje i umiejętności w nieskończoność, ale jeżeli nikt o tym nie będzie wiedział i jeżeli nie wykorzystam wiedzy w praktyce, ona okaże się bezużyteczna. Moim zdaniem umiejętność prezentowania swojej wiedzy i doświadczenia to jedna z kluczowych kompetencji w dzisiejszym świecie.                                                          

Prawda jest niestety taka, że wiele osób mimo swojego ogromnego doświadczenia nie odnosi spektakularnych sukcesów. A dzieje się tak dlatego, że brakuje nam odwagi, aby się zaprezentować i bez fałszywej skromności opowiedzieć o tym, co już udało nam się osiągnąć. W 2023 roku Ola Gościniak, znana w sieci bardziej jako Jestem interaktywna, przeprowadziła badanie. Na jego podstawie powstał raport „Jestem ekspertką. Uwierz w to!”. Z niego jasno wynika, że my kobiety bardzo sobie umniejszamy. Celowo mówię tutaj o kobietach, ponieważ one stanowiły reprezentatywną grupę w tym badanu. I myślę, że faktyczne trochę tak jest. Ale to też nie jest znaczy, że współcześni mężczyźni bez żadnej krępacji idą na spotkanie z zarządem lub klientem i opowiadają o sobie w samych superlatywach. Wiem, że mężczyźni też mają problem aby się dobrze zaprezentować i wycenić. Jednak jeżeli miałabym porównać kobiety z mężczyznami, to mężczyźni w tym aspekcie wypadają lepiej.                                                                                                                                                 

Potencjał prezentacji biznesowych nie jest wykorzystywany.

Mimo tego, że prezentacje multimedialne w biznesie nie są niczym odkrywczym, odnoszę wrażenie, że nie wykorzystujemy w pełni potencjału tego narzędzia. Nie chodzi mi tu wyłącznie o prezentację, ale o ogólną umiejętność przedstawienia swojej osoby np. na spotkaniu z klientem, na konferencji branżowej lub na swojej stronie internetowej będącej naszą wizytówką w internetowym świecie.

Kluczowym czynnikiem, powodujący faktyczny rozwój naszej kariery, jest krok aby w ogóle wychodzić ze swojej strefy komfortu. Chodzi mi o sytuacje takie np. jak spotkanie z klientem i zgłoszenie swojej gotowości do opowiedzenia o firmie lub zreferowania postępu projektu, w którym bierzesz udział. Oczywiście na początku będzie trudno, ale z każdą kolejną prezentacją powinno być łatwiej. Nie chodzi tylko o samo przygotowanie wystąpienia, ale będziesz też stawać się coraz lepsza/lepszy w tym co robisz.

Przygotowanie swojej prezentacji powoduje utrwalenie w głowie wiedzy w danym temacie. Szukanie nowych informacji oraz zapoznanie się z badaniami również sprzyjają stawaniu się specjalistą w prezentowanym temacie. Zawsze zachęcam do tego, aby swoje wystąpienie odpowiednio wcześniej przećwiczyć. Każde takie ćwiczenie jest kolejnym krokiem w kierunku rozwoju swojej kariery. Chciałabym podkreślić, że ważna jest nie tylko Twoja wiedza, ale też proces stawania się ekspertem i autorytetem danej dziedzinie w oczach innych.        

Zauważ, że wystąpienia publiczne dla wielu osób są barierą nie do przekroczenia. Ludzie nie chcą wychodzić ze swojej strefy komfortu. Zobacz, jak wyróżniasz się na tle pozostałych osób i jak w pozytywnym świetle przedstawiana jest twoja osoba! Każde wystąpienie czegoś Cię uczy. Nawet to, z którego nie do końca jesteś zadowolony. Każde wystąpienie to kolejny punkt do budowania swojej pewności siebie. Co więcej, z czasem trema, którą czujesz przed wystąpieniami publicznymi będzie mniejsza.

Mówiąc o prezentacjach multimedialnych lub innej formie autoprezentacji, nie mogę nie wspomnieć o kwestii wizualnej. Aż 65% Twoich odbiorców zwraca uwagę na oprawę wizualną prezentacji, oferty lub osoby. Myślę nawet, że współcześnie ten wskaźnik jest jeszcze większy, ale pozostańmy przy tych 65%. Możesz sobie pomyśleć, że bardziej niż kwestie wizualne ważniejsza jest przedstawiana treść. Oczywiście, nie neguję tego, ale jeżeli Twoja strona internetowa, prezentacja czy jakikolwiek inny plik, który chcesz pokazać innym ludziom, nie spełnia Twoich estetycznych norm, mówiąc kolokwialnie Ci się nie podoba, to podświadomie wcale nie chcesz, aby inni ludzie to oglądali. W momencie, kiedy coś chcesz przedstawić innemu człowiekowi i to coś jest ładne wizualnie, jest czymś, co Ci się podoba, całą swoją osobą będziesz zachęcał do tego, aby odbiorca zapoznał się z tym, co masz do zaprezentowania. Wiem o czym mówię. Moja pierwsza strona internetowa była brzydka jak noc i nie chciałam, aby odbiorcy na nią wchodzili. Nawet jej nie promowałam. Przyznasz, że to trochę absurdalne zachowanie, prawda? Później, kiedy poznałam możliwości WordPressa, zmieniłam moją stronę, tak że stała się akceptowalna w mojej głowie. A teraz mam taką wersję swojej strony internetowej, z której jestem bardzo dumna, która podkreśla wyznawane przeze mnie wartości i która przedstawia mnie taką, jaką faktycznie jestem. Zupełnie z inną energią zapraszam moich potencjalnych klientów do tego, aby zapoznali się z moimi aktualnymi ofertami. Gdy teraz zapraszam na moją stronę, nie czuję już wstydu lecz ekscytację. Podobnie mam ze stroną internetową dla mojej klientki, którą ostatnio robiłam. Z tego projektu również jestem bardzo dumna. Strona tak bardzo ona mi się podoba, że ja sama ją promuję i zachęcam inne osoby do zajrzenia na adres karinaprawnik.com. Tak na marginesie, chcę polecić ci usługi Kariny. Karina jest prawnikiem łączącym profesjonalizm z założeniem, iż prawo ma służyć człowiekowi. A nie na odwrót.                                

Mówiąc o prezentacjach, bardzo często myślimy o spotkaniu z klientami lub o z zarządem. Warto w tym temacie pomyśleć trochę szerzej. Zadaj sobie pytanie, co możesz zrobić teraz by przedstawić swoją osobę przed większym gronem osób? Może to będzie udział w jakiejś branżowej konferencji? A może zaczniesz się dzielić swoją wiedzą w Internecie np. nagrywając podcast? Jeżeli masz opory przed taką formą autoprezentacji, serdecznie zachęcam Cię do przerobienia mojego autorskiego kursu Siła prezentacji. To kurs, który pomoże Ci przepracować w sobie wszystkie blokady związane z wystąpieniami publicznymi, tak aby finalnie czerpać radość i ekscytację z dzielenia się swoją wiedzą na forum. Więcej informacji w tym temacie znajdziesz na stronie www.sztukaprezentacji.com/siła prezentacji/. A jeżeli potrzebujesz wizualnego wsparcia przy prezentacji, stronie www czy przy jakiegokolwiek innym pliku graficznym, zajrzyj na stronę www.sztukaprezentacji.com. Tam znajdziesz szczegółowe informacje. W swojej freelancerskiej działalności zajmuję się oprawą wizualną prezentacji. Tworzę też strony internetowe. Ostatnio, na specjalne życzenie klienta, stworzyłam specjalny szablon oferty. Dzięki niemu, mój klient wysyłając ofertę do swojego klienta, w 3 minuty wygenerował ładny plik przedstawiający nie tylko wycenę, ale i korzyści ze współpracy.                 

Moim głównym celem jest to, aby każdy pomysł realizowany dla moich klientów był projektem, który faktycznie ich zachwyci. Również pod względem wizualnym. Wiem, że wygląd ma naprawdę ogromne przełożenie na osiągnięcia w biznesowe. Może się wydawać szczegółem, ale design naprawdę wpływa na to, jak będziemy się promować, ile osób dowie się o naszej firmie i ile osób finalnie skorzysta z naszej oferty.                        

Podsumowując, zdaję sobie sprawę z tego, że wystąpienia publiczne nie jest łatwym tematem. Wiem, że trzeba pokonać lęki i obawy, które w sobie mamy. Jednocześnie też wiem, że dobra prezentacja działa jak trampolina i pomoże Ci otworzyć drzwi, które jeszcze wczoraj były dla ciebie zamknięte.

Idalia Szczepaniak

Prezentacje multimedialne to mój zawodowy konik. Zarówno jeżeli chodzi o aspekt merytoryczny jak i wizualny. Zamieniam zwykłe słowa w zachwycające slajdy. A perspektywa klienta to coś co towarzyszy mi na co dzień. Z stąd też nazwa tej audycji. W tym podkaście będę poruszała tematy związane z prezentacją, sprzedażą, rozwojem i biznesie. A to wszystko w nawiązaniu do zwykłego codziennego życia, które większość z nas prowadzi.

 

Ten podcast dostępny jest również na innych platformach:

Kliknij i posłuchaj na YouTubie

Kliknij i posłuchaj na Spotify

Zostaw Komentarz