Sztuka Prezentacji

Dobra prezentacja to dobrze przygotowana prezentacja

with Brak komentarzy

Zła kreacja może zepsuć całe show związane z Twoim wystąpieniem. Slajdy przepełnione tekstem, fikuśne animacje, tabele z nadmierną liczbą danych. To tylko przykłady kilku min, na które możesz nadepnąć w czasie tworzenia prezentacji.  I choć w poniższym artykule nie wyczerpuję tematu, to z pewnością chciałabym Ci go przybliżyć, bo nawet najbardziej treściwe slajdy na nic się nie zdadzą jeżeli odbiorca, zwyczajnie w świecie nie będzie Cię słuchał : )

3 Pytania

Zanim zaczniesz układać slajdy w jedną spójną całość, odpowiedź sobie na 3 fundamentalne pytania:

– Kim jest Twój odbiorca ?

– Jaki jest Twój cel, a jaki jest cel odbiorcy ?

– Ile masz czasu ?

 

Jak odrobisz to zadanie, to bez problemu będziesz wiedzieć jakie komunikaty powinny wybrzmieć oraz ile slajdów powinno zawierać Twoje wystąpienie. Zupełnie innych słów użyjesz kiedy słucha Cię grono pracowników, niż w sytuacji kiedy prezentujesz coś przed prezesem danej spółki. Nie bez znaczenia jest również ilość czasu jaką otrzymasz, dlatego przed prezentacją warto się upewnić czy spotkanie będzie trwało 20 min czy 2 godziny.

Mniej znaczy więcej

To słynne powiedzenie ma swoje odzwierciedlenie również w wystąpieniach publicznych. Lepiej skończyć prezentację 5 minut przed czasem niż 20 min po czasie. Z 5 wolnych minut każdy się ucieszy, a z 20 dodatkowych już nie koniecznie, nawet jeżeli jako prelegent cieszysz się sympatią widzów : ) Ta sama zasada dotyczy się ilości slajdów, które mają być pomocą dla prelegenta, a nie prezentacją samą w sobie.

Przygotuj się

Nie twórz swojego dzieła na kolanie ( czyt. wieczór przed). Co tutaj mam na myśli, a no to, że prezentacja to środek komunikacji, który jest bardzo często ignorowany, a przez to spychany na ostatnią pozycję na liście zadań. W efekcie slajdy tworzone są na szybko, bez przemyślenia i z ogólnie przeciętnym efektem.Brak odpowiedniego przygotowania wpływa również na odpowiednie poznanie tematu oraz na pewność siebie, która w tym temacie jest kluczową kompetencją.

Kwestie techniczne

Z pewnością nie raz i nie dwa byłeś lub byłaś świadkiem sytuacji, kiedy cała publiczność czeka aż prezentacja łaskawie wyświetli się na ekranie. Te uczucie zniecierpliwienia z pewnością, nie wpływa pozytywnie ani na prezentera ani na publiczność. No właśnie… Aby uniknąć takich sytuacji koniecznie przed wystąpieniem sprawdź prezentację, dopytaj o format na jakim będą wyświetlane Twoje slajdy oraz zrób kopię zapasową. Ja bardzo często przesyłam prezentację na swojego prywatnego maila oraz dodatkowo, tak w razie „W”, zapisuję dodatkową wersję jako plik PDF.

Zostaw Komentarz